Regulacja - uwagi ogólne

Z Encyklopedia pneumatyki

Często zdarza się tak, że użytkownik wymaga stałego ciśnienia w systemie sprężonego powietrza. Wymaganie takie powoduje, że należy zastanowić się nad możliwością kontroli przepływu sprężonego powietrza płynącego ze sprężarki. Istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu w zależności od np. typu sprężarki, dopuszczalnych zmian wartości ciśnienia, zmian poboru i dopuszczalnych strat. Energia stanowi ok. 80% całkowitych kosztów sprężonego powietrza co oznacza, że należy dobrze przemyśleć wybór systemu regulacyjnego. Po pierwsze dlatego, że różnice wydajności zależą w bardzo dużym stopniu od typu sprężarki i od producenta. Sytuację idealną mamy wtedy gdy pełna wydajność sprężarki jest dokładnie przystosowana do żądanego poboru np. poprzez staranne dobranie przełożenia przekładni, czegoś co jest bardzo często używane w zastosowaniach procesowych. U pewnej liczby użytkowników można zaobserwować zjawisko "samoregulacji" tzn. zwiększone ciśnienie powoduje zwiększone natężenie przepływu co tworzy stabilny system. Przykładem mogą być przenośniki pneumatyczne, zabezpieczenia przed tworzeniem się lodu, chłodzenie, itp. Jednakże zwykle natężenie przepływu musi być kontrolowane co często dzieje się przy pomocy urządzeń wbudowanych wewnątrz sprężarki. Wyróżniamy dwie grupy takich systemów regulacyjnych:

  • System ciągłej regulacji wydajności obejmuje stałą kontrolę silnika lub zaworu zgodnie ze zmianami ciśnienia. Wynikiem tego są małe zmiany ciśnienia (0,1 - 0,5 bar) w zależności od wzmocnienia systemu regulacyjnego i prędkości obrotowej.
  • System regulacyjny dociążenie/odciążenie jest najpopularniejszym systemem regulacyjnym i dopuszcza zmiany ciśnienia zawarte w pewnym przedziale wartości.

System ten działa poprzez całkowite zatrzymanie przepływu przy większej wartości ciśnienia (odciążenie) i przywrócenie przepływu (dociążenie) gdy ciśnienie spadnie do najniższej wartości. Zmiany wartości ciśnienia zależą od dopuszczalnej liczby cykli dociążenia / odciążania na jednostkę czasu, zwykle jest to przedział od 0,3 do 1 bar.

1.Ciągła regulacja wydajności. 2.Regulacja dociążanie/odciążanie.

Bibliografia