Sekwencyjny wybierak uruchomień

Z Encyklopedia pneumatyki
Wersja Lukas (dyskusja | edycje) z dnia 07:52, 23 kwi 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Najprostszą i najczęściej spotykaną formą ogólnego systemu sterowania jest dobrze znany i wypróbowany sekwencyjny wybierak uruchomień. Jego zadaniem jest równy podział czasu roboczego i liczby włączeń między sprężarki podłączone do systemu.

Różnica w paśmie ciśnień dla 5 sprężarek sterowana przez konwencjonalne przełączniki ciśnieniowe (pole po lewej stronie) i te same maszyny sterowane przez system regulacji z przetwornikiem analogowym (po prawej stronie)

Sekwencje uruchomień mogą być włączane ręcznie lub automatycznie według planu czasowego. W podstawowym przetworniku wykorzystany jest przetwornik ciśnienia on / off,gdzie na jedną sprężarkę przypada jeden przetwornik. Jest to proste i praktyczne rozwiązanie.Wadą tego systemu są stosunkowo duże różnice między poziomami dociążenia i odciążenia różnych sprężarek, co z kolei daje stosunkowo szerokie pasmo ciśnień (rozstaw między poziomem minimalnym i maksymalnym) dla instalacji sprężarek. Dlatego ten typ wybieraka nie powinien być stosowany dla sterowania więcej niż 2 - 3 sprężarkami. Bardziej zaawansowana wersja sekwencyjnego wybieraka uruchomień ma ten sam typ sterowania sekwencjami, ale wyposażona jest tylko w jeden umieszczony centralnie analogowy przetwornik ciśnienia.

Umożliwia to ograniczenie całkowitego pasma ciśnień dla instalacji do kilku dziesiątych bara i kontrolę 2-7 maszyn. Tego typu sekwencyjny wybierak uruchomień, który wybiera maszyny w stałych sekwencjach nie uwzględnia wydajności sprężarek. Dlatego zaleca się aby podłączone sprężarki miały mniej więcej taką samą wydajność.

Bibliografia