System trójfazowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia pneumatyki
(Utworzono nową stronę "Trójfazowy prąd zmienny wytwarzany jest w generatorze o trzech osobnych uzwojeniach. Wszystkie wartości na sinusoidzie napięcia przesunięte są względem siebie o 1...")
 
Linia 4: Linia 4:
  
 
Urządzenia trójfazowe mogą być podłączane na dwa sposoby:
 
Urządzenia trójfazowe mogą być podłączane na dwa sposoby:
połączenie w gwiazdę (Y) lub w trójkąt (δ). Przy połączeniu w gwiazdę na zaciskach wyjściowych mamy do czynienia z napięciem fazowym, a przy połączeniu w trójkąt z napięciem między-przewodowym.
+
połączenie w gwiazdę (Y) lub w trójkąt (Δ). Przy połączeniu w gwiazdę na zaciskach wyjściowych mamy do czynienia z napięciem fazowym, a przy połączeniu w trójkąt z napięciem między-przewodowym.
  
 
<math>Napięcie\ fazowe = \frac{Napięcie\ międzyprzewodowe}{\sqrt{3}}</math>
 
<math>Napięcie\ fazowe = \frac{Napięcie\ międzyprzewodowe}{\sqrt{3}}</math>
  
 
[[Kategoria:Definicje]]
 
[[Kategoria:Definicje]]

Wersja z 13:15, 1 kwi 2014

Trójfazowy prąd zmienny wytwarzany jest w generatorze o trzech osobnych uzwojeniach. Wszystkie wartości na sinusoidzie napięcia przesunięte są względem siebie o 120°. Do urządzenia trójfazowego mogą być podłączone różne urządzenia. Urządzenie jednofazowe może być podłączone między przewodem fazowym i przewodem zerowym.

Rysunek pokazuje różne możliwości połączeń do układu trójfazowego. Napięcie między dwoma przewodami fazowymi nazywane jest napięciem międzyprzewodnym (Uh). Napięcie między przewodem fazowym i przewodem zerowym nazywane jest napięciem fazowym (Uf).

Urządzenia trójfazowe mogą być podłączane na dwa sposoby: połączenie w gwiazdę (Y) lub w trójkąt (Δ). Przy połączeniu w gwiazdę na zaciskach wyjściowych mamy do czynienia z napięciem fazowym, a przy połączeniu w trójkąt z napięciem między-przewodowym.

$ Napięcie\ fazowe = \frac{Napięcie\ międzyprzewodowe}{\sqrt{3}} $